Încetați să prezentați România ca pe o țară cu o economie puternică, stabilă când în realitate este o economie în FALIMENT, a scris pe Facebook fostul premier Florin Cîțu, după ce INS a anunțat că economia României a crescut cu 0,9% în 2024.
Florin Cîțu a scris: “În trei ani de socialism economia a ajuns de la o creștere de 6% în 2021 la ZERO virgulă 9 în 2024!
Mai este nevoie de vreo dovadă pentru a demonstra cât de răi sunt pentru români acești socialiști? Chiar trebuie să rămână până la final să vedem cât de săraci o să fim în 2025 după acest buget și după ordonanța care a crescut iar taxele?
În 2024 creșterea economică este de ZERO virgulă 9! Dar bugetul a fost construit pe o creștere economică de 3,4%. Asta este diferența între ce spun acești oameni la începutul anului și realitate. Asta este socialism. Asta făcea și Ceaușescu!
În 2021, la finalul guvernări liberale, economia creștea cu de 6% iar bugetul a fost construit pe o creștere economică de 4,3%. Acum se vede diferența?
Aceiași oameni care anul trecut ne garantau că bugetul se bazează pe date realiste ne spun astăzi că bugetul pentru 2025 se bazează pe date realiste. Cine îi crede își asumă și costurile!
Ca să fie clar, poate se aude și la Cotroceni/Victoria/Modrogan/Kiseleff unde înțeleg că apărăm echilibrul și stabilitatea economică:
1.Economia României este la pământ după 3 ani de socialism. Socialism= taxe mari și mai multe, intervenții în economie (plafonări de prețuri), supraglementare, restrângerea libertății economice (am căzut la nivelul anului 2012).
2. Agențiile de rating au dat deja verdictul – perspectiva NEGATIVĂ care este opusul stabilității și echilibrului
3. Cele mai mari dobânzi din UE pentru statul român arată dispreț și neîncredere față de politicile socialiste ale statului iar din partea statului român arată incompetența/prostie/disperare.
4. Investițiile străine directe au scăzut în 2023 și 2024 și sunt mai mici decât în 2021.
etc.
Până când de la Cotroceni/Victoria/Modrogan/Kiseleff nu vine un mesaj foarte clar și transparent care să spună că economia este în cap din cauza deciziilor luate în ultimii 3 ani și până când oamenii care au luat aceste decizii (inclusiv cei care au aprobat ordonanța trenuleț care omoară anul 2025) nu pleacă, România și românii o vor duce din ce în ce mai rău. Este nevoie de oameni RESPONSABILI pentru acțiunile lor.
Trebuie să opriți acest discurs copiat de la comuniști. Încetați să prezentați România că pe o țară cu o economie puternică, stabilă când în realitate este o economie în FALIMENT! Adevărul iese întotdeauna la suprafață!
P.S. Pentru istorie. Taxele au crescut în guvernarea PNL-PSD-UDMR în 2022, 2023, 2024, 2025. În 2022 taxele NU AUcrescut cât am fost președinte al PNL. Acesta a fost și unul din motivele pentru care a fost făcut acel puci. Mă opuneam măsurilor socialiste. După cum se vede președinții PNL care au urmat au îmbrățișat intervențiile în economie, creșterile de taxe și restrângerea libertăților economice. Dar se putea și fără dacă voiau”.
Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (financialintelligence.ro).