10.4 C
București
sâmbătă, aprilie 18, 2026

Energie – Cât le plătește România rușilor de la Gazprom pentru magistralele de gaze din Republica Moldova – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

13 iunie - Eveniment Profit.ro - Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a.

17 iunie - Eveniment Profit.ro - Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale.

Valoarea contractului, valabil în perioada 19 septembrie 2023 – 31 decembrie 2024, nu poate depăși 350 milioane lei moldovenești plus TVA (90,5 milioane lei românești, 18,2 milioane euro, fără taxă), înțelegerea având o componentă fixă și una variabilă.

Contractul de locațiune prin care Vestmoldtransgaz, subsidiara de peste Prut a companiei românești de stat Transgaz, a preluat toamna trecută operarea întregului sistem de transport al gazelor naturale din Republica Moldova prevede o chirie plătită către fostul operator al sistemului, Moldovatransgaz, societate controlată indirect de gigantul rus gazier de stat Gazprom.

Evenimente

12 iunie – Profit News TV – Maraton Energie
13 iunie – Eveniment Profit.ro – Piața de Capital.forum – Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie – Eveniment Profit.ro – Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Meta Estate

Până atunci, Vestmoldtransgaz opera doar gazoductul Ungheni-Chișinău, care interconectează România cu Basarabia.

Contractul cu Moldovatransgaz a fost încheiat în septembrie 2023, pe o perioadă de 5 ani, și stipulează o chirie anuală de 165 milioane lei moldovenești plus TVA, adică circa 42,7 milioane lei românești (cam 8,6 milioane euro) fără taxă, relevă date analizate de Profit.ro.

″Contractul de locațiune a fost recunoscut ca un activ aferent dreptului de utilizare și o datorie corespunzătoare la data la care activul a fost luat în locațiune și a devenit disponibil pentru a fi utilizat de către Vestmoldtransgaz″, se arată într-un document oficial al Transgaz.

Tot atunci, Vestmoldtransgaz și Moldovatransgaz au semnat și un contract de mentenanță, pentru asigurarea bunei-funcționări, din punct de vedere tehnic și al securității industrial, a rețelelor de transport al gazelor de peste Prut. Valoarea contractului, valabil în perioada 19 septembrie 2023 – 31 decembrie 2024, nu poate depăși 350 milioane lei moldovenești plus TVA (90,5 milioane lei românești, 18,2 milioane euro, fără taxă), înțelegerea având o componentă fixă și una variabilă.

Moldovatransgaz este deținută integral de Moldovagaz, la care Gazprom are direct 50% din acțiuni. Tiraspoltransgaz din regiunea separatistă Transnistria, societate controlată de Gazprom, deține 13,14% din Moldovagaz.

Preluarea de către Vestmoldtransgaz a operării sistemului de transport al gazelor din Republica Moldova s-a făcut după ce Moldovatransgaz nu ar fi respectat exigențele legale de separare juridică a activităților de transport și furnizare, fapt care a condus la modificarea cadrului legislativ din Republica Moldova, pentru a se asigura securitatea energetică a țării, precum și alinierea la cadrul normativ UE.

Moldovatransgaz, compania controlată de Gazprom, continuă să opereze segmentul transnistrean al sistemului de transport al gazelor din Republica Moldova.

Transgaz a reclamat anul trecut Gazprom la Curtea de Arbitraj de la Geneva pentru datorii neplătite de peste 100 milioane lei în baza vechiului contract de tranzit de gaze prin conducta Isaccea – Negru Vodă 3, reziliat anticipat în 2020 și încetat la finalul lui 2023. În primul trimestru din 2024, Transgaz a înregistrat cheltuieli de peste 146 milioane lei cu deprecierea creanței Gazprom

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.profit.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!