FacebookTwitterLinkedIn

Conacul Romano, unul dintre cele mai impresionante conace din regiunea Olteniei, edificat în stil neoromânesc, a fost scos la vânzare la prețul de 2.050.000 euro, anunță Romania Sotheby’s International Realty. 

“Conacul Romano a fost construit între anii 1920 și 1925, după planurile celebrului arhitect Grigore Cerchez. Însă, istoria conacului începe pe vremea lui Tudor Vladimirescu cu frații Romanov, de unde își trage și numele. Aceștia au fost recrutați ca mercenari în oastea lui Tudor, și ulterior unul dintre ei a întemeiat o familie prosperă în Pleșoiu care a contribuit la construirea acestui conac”, informează compania imobiliară

După naționalizarea sa în 1949, conacul a trecut prin diverse transformări, servind ca tabără pentru pionieri, IAS (Întreprinderea Agricolă de Stat), școală pentru copii cu handicap și, în perioada comunistă, ca locuință a lui Emil Bărbulescu, nepotul lui Nicolae Ceaușescu și șef al structurilor Ministerului de Interne pentru județul Olt.

Proprietatea a revenit moștenitorilor familiei Romano în 1998, de atunci fiind supusă unor ample renovări și amenajări. Clădirea principală are o amprentă la sol de 313 mp și o suprafață totală de 429 mp. Proprietatea include două corpuri adiționale: o casă secundară din perioada construcției conacului, cu o suprafață totală de 128 mp, și o construcție mai recentă, cu o suprafață totală de 339 mp. Proprietatea dispune de un teren de 8,57 hectare, iaz, piscină și mai multe clădiri anexă.