14.9 C
București
joi, aprilie 16, 2026

Retail – Prima cafenea La Rosta se deschide în Carrefour Corbeanca – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

La Rosta Global, împreună cu partenerii săi, Carrefour România și Nestlé Professional România, anunță deschiderea primei cafenele La Rosta, în incinta hipermarketului Carrefour Corbeanca din centrul comercial din Balotești, DN1 Value Centre.

La Rosta este rezultatul unei ample cercetări de piață și dezvoltare de concept și produse, realizată de La Rosta Global, prin contribuția echipei de management și specialiști ai companiei Cumpăna 1993.

La baza conceptului La Rosta se află soluția completă de prăjire a cafelei dezvoltată de Nestlé: Roastelier by Buondi Craft- soluție ce simplifică arta prăjirii cafelei și o face accesibilă – acest lucru fiind posibil datorită tehnologiei INTELLIRoast™...

La Rosta Global, împreună cu partenerii săi, Carrefour România și Nestlé Professional România, anunță deschiderea primei cafenele La Rosta, în incinta hipermarketului Carrefour Corbeanca din centrul comercial din Balotești, DN1 Value Centre.

Evenimentul de lansare are loc în data de 8 decembrie 2023. La Rosta este rezultatul unei ample cercetări de piață și dezvoltare de concept și produse, realizată de La Rosta Global, prin contribuția echipei de management și specialiști ai companiei Cumpăna 1993.

Cafeneaua La Rosta își propune să devină un refugiu pentru iubitorii de cafea și gastronomie rafinată, o inițiativă îndrăzneață ce aduce prăjirea cafelei direct în inima comunității.

La baza conceptului La Rosta se află soluția completă de prăjire a cafelei dezvoltată de Nestlé: Roastelier by Buondi Craft- soluție ce simplifică arta prăjirii cafelei și o face accesibilă – acest lucru fiind posibil datorită tehnologiei INTELLIRoast™, un sistem patentat de prăjire și filtrare a cafelei. Prin intermediul acestei soluții, consumatorii pot accesa o selecție de cafele arabica de top din întreaga lume, obținute în mod sustenabil.

Sortimentele produse în Columbia și Brazilia pot fi utilizate ca atare, dar pot fi și personalizate, pentru a crea un blend unic pentru fiecare consumator.

„La Rosta reprezintă un concept antreprenorial ce transcende simpla afacere și devine o poveste de pasiune pentru cafea și arta culinară italiană. Am ales să deschidem această primă locație La Rosta în centrul comercial din Balotești din mai multe motive, cele mai importante fiind compatibilitatea comunității locale cu poziționarea acestui concept și deschiderea Carrefour România pentru dezvoltarea acestui proiect” a spus Ema Dănilă, fondator La Rosta.

„Amprenta locală reprezintă un pilon strategic esențial pentru Carrefour, atât în România, cât și la nivel mondial, din perspectiva Grupului, și este încorporată în nucleul businessului nostru. Suntem un retailer centrat pe client, astfel că, pentru a satisface toate categoriile de cerere, anual lansăm noi parteneriate, care se aliniază scopului nostru de a promova produse sănătoase și de a educa oamenii cu privire la tranziția alimentară și alegerile locale”, a declarat Radu Gherman, Buying Director Ultra-fresh, Carrefour România.

„Cel mai recent parteneriat de acest fel este dezvoltat cu afacerea antreprenorială de succes La Rosta, cu care împărtășim un set de valori comune. Pentru clienți, această asociere se traduce printr-o experiență unică și cafea de cea mai bună calitate, pe care vom avea șansa să o degustăm, în premieră, odată cu lansarea oficială a cafenelei La Rosta, pe care ne bucurăm să o găzduim în spațiul magazinului Carrefour Corbeanca, din cadrul centrului comercial DN1 Value Centre”., a mai spus Radu Gherman.

“Fie că este vorba de cafea preparată de barista în locație, fie că este vorba despre boabe prăjite pentru consumul acasă, clienții La Rosta vor avea posibilitatea de a savura cafea de origini de calitate superioară și de o prospețime de neegalat”, a spus Marius Micaș, Commercial Manager Nestlé Professional – divizia out of home Nestlé România.

Compania Cumpăna 1993 s-a remarcat prin colaborările cu sute de organizații autohtone, multinaționale, organizații guvernamentale, non-guvernamentale și alte instituții. Cumpăna are cinci divizii – Water, Coffee, Vending, HoReCa şi Retail.

Divizia Water a fost dezvoltată prin completarea cu divizia Coffee, HoReCa și Retail.

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (modernbuyer.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!