FacebookTwitterLinkedIn

Conducerea Hidroelectrica, pe care Curtea de Apel București o consideră numită ilegal, spune că decizia instanței nu este retroactivă, astfel încât mandatele directorilor actuali rămân valabile.

”Practic, instanța de judecată obligă societatea pârâtă să emită o nouă decizie privind o nouă procedură de recrutare și selecție. În aceste condiții, trebuie spus că hotărârea instanței – atacabilă cu recurs, se referă exclusiv la procedura de recrutare și nu desființează mandatele actuale ale directorilor Hidroelectrica”, a anunțat compania de stat.

De asemenea, decizia Curții de Apel nu produce efecte retroactiv.

Hidroelectrica a anunșat că directorii companiei de stat au luat act de decizia Curții de Apel București de respingere a apelului societății cu privire la soluția pronunțată de Tribunalul București în luna aprilie a anului 2022 referitoare la anularea procedurii de recrutare și selecție pentru ocuparea a cinci posturi de membri ai Directoratului societății.

De asemenea, producătorul de energie de stat apreciază că decizia instanței nu produce efecte asupra calendarului de listare la bursă a unui pachet minoritar de acșiuni, acesta urmând a fi respectat conform etapelor deja stabilite.

Societatea urmează să promoveze recurs în termenul legal.

În plus, este în desfășurare un proces de selecție pentru un nou Consiliu de Supraveghere al Hidroelectrica, numirea noilor membri urmând să aibă loc în martie 2023.

În urma desemnării acestora, una dintre responsabilitățile cheie ale noului Consiliu de Supraveghere va fi lansarea unei noi proceduri de selecție pentru Directorat.

”Este important de precizat că mandatul actualului directorat va expira în iunie 2023, prin urmare se preconizează că procesul de selecție va fi inițiat în viitorul apropiat”, potrivit companiei.