21.2 C
București
vineri, aprilie 17, 2026

Retail – Andrei Popescu, general manager Freshful by eMAG: În primul semestru al anului am avut vânzări de 2,4 ori mai mari decât în S1 2022. Peste 15% din volumul tranzacţionat a fost reprezentat de fructe şi legume. Pentru 2023, ţinta Freshful este de dublare a businessului – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Andrei Popescu, general manager Freshful by eMAG: În primul semestru al anului am avut vânzări de 2,4 ori mai mari decât în S1 2022.

Andrei Popescu, general manager Freshful by eMAG: Cei mai mulţi dintre clienţii activi plasează o comandă la maximum 7 zile.

♦ În 2022, eMAG Retail SRL, firma care operează hipermarketul online Freshful, a raportat o cifră de afaceri de 121,2 milioane de lei.

Andrei Popescu, general manager Freshful by eMAG: Cei mai mulţi dintre clienţii activi plasează o comandă la maximum 7 zile. Adică fac cumpărături, în medie, cel puţin o dată pe săptămână sau chiar mai des.
♦ În 2022, eMAG Retail SRL, firma care operează hipermarketul online Freshful, a raportat o cifră de afaceri de 121,2 milioane de lei.

Hipermarketul online Freshful, parte din grupul eMAG, a înregistrat în prima jumătate a acestui an, intervalul ianuarie – iunie, vânzări de 2,4 ori mai mari decât volumele avute în aceeaşi perioadă din 2022, fructele şi legumele reprezentând peste 15% din totalul volumului tranzacţionat. În total, Freshful by eMAG a ajuns la peste 113.000 de clienţi care au testat serviciul de la lansarea sa la final de 2021 şi până în prezent.

„Raportat la totalul de vânzări din primul semestru, peste 15% din volumul tranzacţionat a fost reprezentat de fructe şi legume, iar în perioada verii interesul pentru această categorie este în creştere, ajungând la un procent care urcă până la 20%. Oamenii îşi doresc fructe şi legume proaspete şi le caută în special pe cele cu gust autentic. De aceea, la noi în platformă majoritatea fructelor şi a legumelor sunt de origine locală şi provin de la mici producători români care le cultivă cu grijă. Acest interes crescut al clienţilor face ca 1 din 5 produse adăugate în coşul de cumpărături să fie o legumă sau un fruct“, a declarat pentru ZF Andrei Popescu, general manager în cadrul Freshful by eMAG.

 

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!