15 C
București
duminică, mai 10, 2026

Retail – Cum au ajuns lanţurile locale de supermarketuri Annabella, Paco şi Unicarm să aibă cea mai rapidă creştere de vânzări în 2024, depăşind chiar şi discounterii? – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Lanţurile locale de supermarketuri (LKA) au fost în S1/2024 canalul din comerţul alimentar cu cea mai rapidă creştere de vânzări, depăşind chiar şi avântul discounterilor, reţele cunoscute pentru faptul că au devenit foarte populare în ultimii ani...

Deşi avansul de 14,4% a fost susţinut şi de o inflaţie uşor mai ridicată decât în cazul celorlalte canale (4,6%), în realitate, cea mai mare parte a creşterii a venit din volume (8,2%), o dovadă clară că acestor businessuri le-a mers bine în prima parte din 2024.

Aşadar, deşi preţurile din aceste unităţi au crescut peste medie, la fel ca în magazinele de proximitate modernă (3,7%), oamenii au continuat să le aleagă pentru a-şi face cumpărăturile, arată datele Consumer Panel România GfK.

Lanţurile locale de supermarketuri (LKA) au fost în S1/2024 canalul din comerţul alimentar cu cea mai rapidă creştere de vânzări, depăşind chiar şi avântul discounterilor, reţele cunoscute pentru faptul că au devenit foarte populare în ultimii ani, marcaţi de inflaţie şi de o prudenţă în consum în rândul românilor.

Deşi avansul de 14,4% a fost susţinut şi de o inflaţie uşor mai ridicată decât în cazul celorlalte canale (4,6%), în realitate, cea mai mare parte a creşterii a venit din volume (8,2%), o dovadă clară că acestor businessuri le-a mers bine în prima parte din 2024.

Aşadar, deşi preţurile din aceste unităţi au crescut peste medie, la fel ca în magazinele de proximitate modernă (3,7%), oamenii au continuat să le aleagă pentru a-şi face cumpărăturile, arată datele Consumer Panel România GfK.

Aceste afaceri autohtone sunt mult mai mici decât cele internaţionale şi astfel cântăresc mai „uşor“, mai puţin în total piaţă de bunuri FMCG, însă acest avans accelerat al vânzărilor din LKA are loc pentru prima dată după foarte multă vreme.

Aşadar, este interesant de urmărit la nivel de tendinţă, mai ales că vânzările din supermarketurile sub brand internaţional, cele din hipermarketuri şi din comerţul tradiţional au scăzut în volum în aceeaşi perioadă în care cele din reţelele locale de supermarketuri au crescut cu peste 8%.

Printre cele mai cunoscute reţele locale de magazine se numără Annabella, Diana, Unicarm şi Paco, însă în total sunt câteva sute de astfel de afaceri la nivel naţional.

 

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!