FacebookTwitterLinkedIn

Distribuitorul de materiale pentru construcții Sipex, listat la Bursa de Valori București, a înregistrat o cifră de afaceri de 145 milioane de lei, o creștere de 5,5% comparativ cu perioada similară din 2022, susținută de creșterea vânzărilor în canalul B2B cu mai mult de 30%. 

„Am continuat consolidarea segmentului B2B a cărei pondere în cifra de afaceri este de peste 40% și am înregistrat un avans al numărului de clienți deserviți. În aceeași direcție am încheiat parteneriate pentru creșterea gamei de produse distribuite prin cele 12 centre logistice pe care le deținem la nivel național”, a explicat Irinel Gheorghe, CEO SIPEX. 

El a adăugat că se așteaptă ca trendul ascendent să continue și pentru trimestrul III și estimează rezultate mai mari față de aceeași perioadă a anului trecut.

Profitul net realizat a fost de 3,32 milioane de lei, o scădere față de primul semestru din 2022, ca urmare a creșterii cheltuielilor de exploatare, în special cheltuielile privind mărfurile. Raportat la primul trimestru din 2023, profitul net a înregistrat o creștere semnificativă în trimestrul doi, în contextul creșterii volumului de vânzări.

Raportul companiei mai arată că 84% din totalul cheltuielilor de exploatare este reprezentat de cheltuielile privind mărfurile, care au crescut în primele șase luni din 2023 cu 14%. 

Compania operează cu un model de afaceri integrat, organizat în tre linii de afaceri: vânzare și distribuție de materiale și finisaje pentru construcții, prestări servicii (consultanță tehnică) și vânzare de produse finite colorate.

Sipex are aproximativ 300 de angajați, deține 12 centre logistice și un parc auto de 191 de autovehicule. 

Compania a fost listată la Bursa de Valori București în piața AeRO în 3 iunie 2022, în urma unui plasament privat prin care a atras 10,6 mil. lei de la 54 de Investitori, iar începând cu 20 martie 2023 acțiunile SIPEX au intrat în structura indicelui BETAeRO.