Chinezii din orașele mari precum Beijing au început să investească în proprietăți ieftine din centrul țării, mizând pe faptul că acestea vor fi mai profitabile decât alte investiții, pe termen lung, arată Reuters.
Prețurile apartamentelor construite în urmă cu aproximativ trei decenii, cu două sau trei dormitoare, din Hebi, oraș din China centrală, au ajuns la cca 2.500 de dolari, devenind atractive pentru clienți din orașele bogate de coastă sau din Beijing, capitala țării.
Potrivit agenților imobiliari, apartamente la preț redus din orașe chineze mai mici, cum ar fi Huainan, Rushan sau Gejiu, care au câteva milioane de locuitori fiecare, sunt, de asemenea, cumpărate în mare parte de clienți care locuiesc în afara acestora.
Ofertele demonstrează că clienții încep să-și îndrepte atenția către orașele mai mici din China, unde prețurile proprietăților sunt printre cele mai ieftine din țară, după reduceri de ani de zile pe fondul unei scăderi mai ample a sectorului și a unei economii generale lente.
Deși achizițiile din orașele mici nu sunt suficient de semnificative pentru a afecta piața imobiliară gigantică din China, iar datele privind volumele tranzacțiilor nu sunt disponibile, ele indică faptul că acest sector, lovit de criză, dă semne de viață.
În acest moment, imaginea pieței imobiliare din China devine din ce în ce mai tulbure. Datele arată că prețurile locuințelor noi au crescut într-un ritm mai lent în luna mai, iar investițiile imobiliare au înregistrat cea mai mare scădere din ultimele două decenii. Pentru cumpărătorii investiționali, prețurile mici ale apartamentelor mai vechi, din orașele ceva mai mici, au reprezentat o atracție. Acestea au scăzut cu până la 30%, față de reduceri de doar 1,5% în orașele de talie mare, precum Beijing.
Agenții imobiliari constată că clienții din orașele mici variază de la speculatori care nu au nicio intenție să locuiască în aceste apartamente, până la tineri care caută locuințe ieftine și fug de costurile ridicate ale vieții în orașele mari sau pensionari care vor să se retragă.
Sentimentul consumatorilor din China rămâne totuși sub intervalul stabilit în ultimele două decenii. Cererea internă este slabă, deoarece consumatorii și companiile preferă să-și plătească datoriile decât să investească, iar șomajul în rândul tinerilor este la un nivel record, de peste 20%.
Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.forbes.ro).

