Beko are pe plan local două fabrici – e vorba de fabrica de frigidere din Găeşti, o unitate de producţie cu o istorie de câteva zeci de ani, şi cea de maşini de spălat din Ulmi, un proiect greenfield ce datează de circa cinci ani şi care a necesitat o investiţie de peste 100 mil. euro.
♦ Grupul a revenit pe profit – de 96 mil. lei (20 mil. euro) – după doi ani pe minus.
Compania Beko România, fosta Arctic, cel mai mare producător de electrocasnice de pe plan local, ce administrează două fabrici în judeţul Dâmboviţa, unde realizează frigidere şi maşini de spălat, a investit anul trecut pe piaţa autohtonă 13 milioane de euro, bani ce au mers către automatizare, energie verde şi către propriul parc auto.
„De-a lungul ultimilor ani, am îmbinat gestionarea eficientă a resurselor, utilizarea de energie verde şi adoptarea de tehnologii inovatoare, demonstrând că sustenabilitatea, eficienţa operaţională şi competitivitatea nu sunt doar compatibile, ci şi interconectate“, spun oficialii companiei româneşti.
Toate acestea au ca obiectiv la nivel de grup (Beko) atingerea pragului de zero emisii de carbon până în 2050.
„În 2023, am investit 11 milioane de euro în fabrica de la Ulmi pentru a creşte automatizarea şi utilizarea eficientă a resurselor şi am instalat panouri fotovoltaice la Găeşti. Mai mult, am început procesul de înnoire a parcului auto cu vehicule utilitare electrice pentru reţeaua de service-uri, pentru a ne reduce impactul asupra mediului.“
Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).