20.1 C
București
duminică, aprilie 19, 2026

Retail – CEO Strategy, un proiect Ziarul Financiar şi ING Bank. Valentin Negoiţă,… – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Valentin Negoiţă, preşedintele Asociaţiei Ecotic: Infrastructura de colectare a deşeurilor în România este deficitară faţă de alte ţări.

Valentin Negoiţă, preşe dintele Asociaţiei Ecotic, care se ocupă cu managementul integrat al deşeurilor electrice, electronice şi electrocasnice (recuperare, reciclare şi revalorificare), spune că subdez voltarea acestei infrastructuri repre zintă o oportunitate pentru piaţa locală.

Noi avem pro babil câteva zeci, în cel mai bun caz, de centre municipale de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, faţă de ţări ca Austria, care are pes te 4.000, şi Italia, care numără circa 5.500 astfel de centre“, spune Va len tin Negoiţă, prezent în emisiunea CEO Strategy, un proiect al Ziarului Financiar în parteneriat cu ING Bank.

♦ Deschiderea centrelor de colectare va însemna şi un necesar de forţă de muncă, ceea ce va duce la crearea unor noi locuri de muncă în ţară.

Tranziţia la o economie verde vine cu o serie de provocări pentru piaţa locală, dar şi cu oportunităţi. Totuşi, una dintre lipsurile Româ­niei la acest capitol este infrastruc­tura de colectare a deşeurilor sub­dez­voltată. Valentin Negoiţă, preşe­dintele Asociaţiei Ecotic, care se ocupă cu managementul integrat al deşeurilor electrice, electronice şi electrocasnice (recuperare, reciclare şi revalorificare), spune că subdez­voltarea acestei infrastructuri repre­zintă o oportunitate pentru piaţa locală. „Oportunitatea numărul unu pentru noi ar fi dezvoltarea infra­struc­turii de colectare, care în Ro­mâ­nia este deficitară. Noi avem pro­babil câteva zeci, în cel mai bun caz, de centre municipale de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, faţă de ţări ca Austria, care are pes­te 4.000, şi Italia, care numără circa 5.500 astfel de centre“, spune Va­len­tin Negoiţă, prezent în emisiunea CEO Strategy, un proiect al Ziarului Financiar în parteneriat cu ING Bank.

Centre de colectare sunt univer­sale, astfel că nu privesc doar produ­sele electrice şi electronice, ci şi tex­tile, ambalaje, biomasa, construcţii, cam tot ce reprezintă un deşeu. Astfel de centre ar putea să aco­pere nevoile comunităţilor din Ro­mâ­nia, însă, în prezent, doar câteva oraşe mari dispun de astfel de centre.

Asociaţia Ecotic, care reprezintă producătorii de echipamente electrice şi electronice, colectează circa 50% din deşeuri din retail, în timp ce centrele de colectare a deşeurilor reprezintă doar 5%.

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!