Compania vinde produsele doar în România, în reţele de magazine precum Penny, Profi, Mega Image, Metro, Kaufland, ca branduri proprii ale unor lanţuri, dar este cunoscută şi cu brandul propriu de lactate Diami.
♦ Teletext, ce operează brandul propriu Diami produce iaurturi, smântână, brânzeturi într-o fabrică din Slobozia (judeţul Ialomiţa) şi are afaceri de peste 20 mil. euro.
Compania Teletext, ce deţine brandul de lactate Diami, controlată de antreprenorul Mitru Crişan, un business de peste 20 de mil. euro, a depus încă două proiecte pe fonduri europene din PNRR, în valoare totală de 5,2 milioane de euro, pentru modernizarea fabricii şi a fermei.
„Am finalizat investiţia de 2,7 mil. de euro din fonduri europene în modernizarea fermei şi a fabricii iar acum am depus încă două proiecte pentru modernizare din bani PNRR, în valoare totală de 5,2 mil euro în total“, a spus pentru ZF Mitru Crişan, proprietarul companiei. Teletext, ce operează brandul propriu Diami, produce iaurturi, smântână, brânzeturi într-o fabrică din Slobozia (judeţul Ialomiţa) şi concurează pe rafturile magazinelor cu companii precum Albalact, Danone, FrieslandCampina sau Covalact.
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels
Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

