15.9 C
București
miercuri, aprilie 23, 2025

IT & E-commerce – Ramona Prodea, AMD: În ultimii cinci ani businessul din România a avut o evoluţie semnificativă atât pe zona B2B, cât şi B2C. În 2022 am avut rezultate în creştere – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Ramona Prodea, AMD: În ultimii cinci ani businessul din România a avut o evoluţie semnificativă atât pe zona B2B, cât şi B2C.

♦ Cele mai vândute produse AMD pe plan local sunt procesoarele pentru PC-uri Ryzen şi procesoarele pentru centre de date EPYC ♦ În 2021, AMD a deschis un centru de proiectare la Iaşi, unde are o echipă de ingineri axaţi atât pe zona hardware...

Gigantul american Advanced Micro Devices (AMD), specializat în producerea de semiconductoare pentru o serie de echipamente IT, a reuşit să-şi crească anul trecut businessul de pe piaţa locală, atât pe segmentul B2B, cât şi B2C, continuând practic avansul din ultimii cinci ani, datorat în special lansării unei generaţii noi de procesoare pentru segmentul enterprise, pe care a îmbunătăţit-o an de an.

Ramona Prodea, manager în cadrul AMD pentru operaţiunile din sud-estul Europei: Avem aşteptări ridicate pentru anul în curs. Ne concentrăm pe consolidarea parteneriatelor noastre existente şi pe extinderea prezenţei în diverse sectoare de piaţă. Avem încredere în tehnologia noastră de vârf şi în inovaţiile noastre, care ne vor permite să avansăm în continuare pe piaţa din România.

Cele mai vândute produse AMD pe plan local sunt procesoarele pentru PC-uri Ryzen şi procesoarele pentru centre de date EPYC În 2021, AMD a deschis un centru de proiectare la Iaşi, unde are o echipă de ingineri axaţi atât pe zona hardware, cât şi software a soluţiilor de calcul de înaltă performanţă ale companiei americane.

Gigantul american Advanced Micro Devices (AMD), specializat în producerea de semiconductoare pentru o serie de echipamente IT, a reuşit să-şi crească anul trecut businessul de pe piaţa locală, atât pe segmentul B2B, cât şi B2C, continuând practic avansul din ultimii cinci ani, datorat în special lansării unei generaţii noi de procesoare pentru segmentul enterprise, pe care a îmbunătăţit-o an de an.

„Anul trecut am înregistrat rezultate remarcabile, o creştere şi o po­ziţie puternică pe piaţa din România. A fost un an foarte bun pentru AMD în România, deoarece am continuat să ne extindem prezenţa şi să dezvoltăm relaţiile cu partenerii noştri locali. De asemnea, am ob­ser­vat o cerere tot mai mare pentru produsele noastre, în special pentru procesoarele AMD Ryzen şi AMD EPYC, care au fost bine primite de către clienţii noştri din diverse indus­trii“, a declarat pentru ZF Ramona Prodea, manager în cadrul AMD pentru operaţiunile din sud-estul Europei. Ea conduce businessul AMD în regiunea Europei de Sud-Est încă din 2006, gestionând operaţiunile gigantului american din 12 ţări – România, Grecia, Bulgaria, Ungaria, Serbia, Croaţia, Slovenia, Bosnia, Muntenegru, Macedonia, Albania şi Kosovo.

 

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src=”https://connect.facebook.net/ro_RO/sdk.js#xfbml=1&version=v3.0&appId=182548568988529″;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!