16.7 C
București
sâmbătă, aprilie 18, 2026

Banking & Servicii financiare – Alexandru Ciuncan, Preşedinte şi Director General, UNSAR: “În fiecare zi, 19 locuinţe sunt afectate de incendii. În medie, doar 2 din 10 locuinţe sunt protejate complet de o poliţă de asigurare” – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Alexandru Ciuncan, Preşedinte şi Director General, UNSAR: “În fiecare zi, 19 locuinţe sunt afectate de incendii.

Cele mai mari 10 despăgubiri primate de către companiile de asigurări membre ale Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare Reasigurare (UNSAR) de la proprietarii locuinţelor care erau complet asigurate au depăşit suma de 6 mil.

În acest context, asigurarea locuinţei nu este doar o opţiune, ci o necesitate, mai ales că, în medie, doar 2 din 10 locuinţe sunt protejate complet de o poliţă de asigurare”, a declarat Alexandru Ciuncan, Preşedinte & Director General al UNSAR.

Cele mai mari 10 despăgubiri primate de către companiile de asigurări membre ale Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare Reasigurare (UNSAR) de la proprietarii locuinţelor care erau complet asigurate au depăşit suma de 6 mil. lei, conform unei analize realizate la nivelul asociaţiei pentru primele 9 luni ale anului trecut.

“În fiecare zi, 19 locuinţe sunt afectate de incendii. Pe de altă parte, România este una dintre ţările cele mai expuse cutremurelor. De altfel, chiar mâine comemorăm 48 de ani de la cutremurul din 1977. În acest context, asigurarea locuinţei nu este doar o opţiune, ci o necesitate, mai ales că, în medie, doar 2 din 10 locuinţe sunt protejate complet de o poliţă de asigurare”, a declarat Alexandru Ciuncan, Preşedinte & Director General al UNSAR.

Incendiul este cauza tuturor acestor daune. Avem, aşadar, o nouă confirmare a faptului că incendiile pot avea urmări dezastruoase asupra bugetului unei familii, motiv pentru care se şi situează pe primul loc în topul riscurilor de care se tem românii, alături de cutremure.

“În ultimii ani, am observat o creştere semnificativă a despăgubirilor plătite pentru locuinţele afectate, ceea ce arată cât de vulnerabile sunt casele noastre în faţa mai multor riscuri. Protejarea completă a locuinţei trebuie să fie o prioritate pentru fiecare proprietar responsabil”, a precizat Alina Bărbulescu, Specialist Asigurări Bunuri & Proprietăţi în cadrul UNSAR.

În România, o locuinţă poate fi asigurată complet printr-o poliţă facultativă. Aceasta se poate încheia doar pentru locuinţele care sunt deja protejate printr-o asigurare obligatorie PAD. Poliţele facultative oferă un nivel de protecţie extins, la valoarea reală a clădirii şi/sau a bunurilor deţinute, putând acoperi pagubele produse de dezastre naturale, dar şi alte tipuri de riscuri, precum: incendii, explozii, furtuni, căderi de corpuri, inundaţii produse de avarii ale instalaţiilor de apă-canal, climatizare, termoficare, defecţiuni ale centralei termice, daune ale bunurilor electronice/electrocasnice etc.

De asemenea, o asigurare facultativă poate fi personalizată prin includerea unor acoperiri suplimentare, în funcţie de specificul fiecărei locuinţe şi de nevoile individuale ale clienţilor. De exemplu, se pot acoperi şi prejudiciile produse vecinilor, avariile panourilor fotovoltaice sau chiar se pot oferi soluţii în cazul unor urgenţe – prin intervenţia unor specialişti atunci când situaţia o impune (avarii instalaţii de apă/gaze/încălzire, pene de curent, avarii ale acoperişului, sistemelor/elementelor de acces în locuinţă etc.).

 



Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!