20.5 C
București
joi, aprilie 16, 2026

Banking & Servicii financiare – Gabi Pralea, CEC Bank: Am crescut cu peste 40% în ultimul an expunerea în sectorul agri, iar agricultura a fost domeniul pe care l-am finanţat cel mai mult. La nivelul judeţului Braşov, structural vorbind, ce am reuşit să finanţăm anul acesta se apropie de 50% în zona de agri şi agribusiness – Sinteza

2 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Gabi Pralea, CEC Bank: Am crescut cu peste 40% în ultimul an expunerea în sectorul agri, iar agricultura a fost domeniul pe care l-am finanţat cel mai mult.

În ultimul an, CEC Bank a înregistr o creştere de peste 40% a expunerii în sectorul agri, iar agricultură a fost domeniul pe care l-a finanţat cel mai mult, a spus Gabi Pralea, Director, Direcţia de Adminsitrare a Reţelei Teritoriale, CEC Bank, în cadrul Conferinţei ZF Investiţi în România, organizată de Ziarul Financiar şi CEC Bank, la Braşov.

„Am crescut cu peste 40% în ultimul an expunerea în sectorul agri, iar agricultura a fost domeniul pe care l-am finanţat cel mai mult.

În ultimul an, CEC Bank a înregistr o creştere de peste 40% a expunerii în sectorul agri, iar agricultură a fost domeniul pe care l-a finanţat cel mai mult, a spus Gabi Pralea, Director, Direcţia de Adminsitrare a Reţelei Teritoriale, CEC Bank, în cadrul Conferinţei ZF Investiţi în România, organizată de Ziarul Financiar şi CEC Bank, la Braşov.

„Am crescut cu peste 40% în ultimul an expunerea în sectorul agri, iar agricultura a fost domeniul pe care l-am finanţat cel mai mult. La nivelul judeţului Braşov, structural vorbind, ce am reuşit să finanţăm anul acesta se apropie de 50% în zona de agri şi agribusiness. Întrâ-adevăr la un moment dat derularea mai multor proiecte în paralel, de foarte multe ori este bine să existe mai mulţi finanţatori, mai ales într-o structură de cooperativă. Zona de Agri din perspectiva CEC Bank este una strategică, în care alocăm foarte multe resurse”, a explicat Gabi Pralea.

Ce a mai spus Gabi Pralea, Director, Direcţia de Administrare a Reţelei Teritoriale, CEC Bank:

@ De altfel, noi avem şi o direcţie de Agri, suntem una dintre puţinele bănci din piaţă care avem resurse dedicate 100% la nivel de centrală, atât pentru dezvoltarea produselor specifice, cât şi pentru a găsi soluţii personalizate pentru fiecare client.

@Noi privim zona de Agri ca un tot, atât zona primară, cât şi zona de agribusiness. A aduce valoare adăugată pe flux în România este miza pe care trebuie să o aducem. Dacă ne uităm la ceea ce facem noi în zona de finanţare a economiei suntem undeva la 45% spre 50% în zona de agricultură şi industrie.

@Pe agricultură, într-adevăr în zona Braovului ajungem cu finanţarea agribusinessului undeva la 47%, la nivel de ţară am crescut de la 20% structural, la 28%, în contextul în care noi am crescut finanţarea companiilor undeva la 10% până în luna septembrie.

@Pe partea de industrie să zicem că suntem structural cam în acelaşi range, undeva spre 18%. Avem zona de construcţii şi comerţ care susţine întregul ecosistem. Ideea de bază este să investim atât din mediul antreprenorial, cât şi din susţinerea pe care o avem din mediul bancar acolo unde se produce plus valoare.

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!