6.9 C
București
marți, aprilie 28, 2026

Banking & Servicii financiare – ZF/iBanFirst Regional Business Summit, ediţia a II-a. Lucia Costea – Co-founder & CEO Secom® Healthcare Group: Piaţa creşte în continuare ca valoare. Comparativ cu ţările din Vestul Europei, consumul din România este mult mai mic, dar există un trend de conştientizare în rândul consumatorilor privind sănătate lor, prin urmare consumul este în creştere – Sinteza

4 min read (textul complet), articol clasificat de Robotul Minerva ca: Profilare

Creați-vă propriul

dashboard de știri

informația - cheie, 24/7

100+

FLUXURI

Free

Parcurgi informația mai rapid!

Acoperi top 100 surse externe!

Publicat de

Articole din aceeași sursa

- Advertisement -cresterea vanzarilor

Sumarizare automata

Este un trend privind consumatorii care sunt mai conştienţi privind sănătatea lor, prin urmare consumul este în creştere.” Ce a mai spus Lucia Costea - Co-founder & CEO Secom® Healthcare Group: Secom este o companie antreprenorială română care şi-a început activitatea în zona de suplimente de diete în 2004...

Prima divizie este reprezentată exclusiv pe piaţa din România Top American Brands of Food Suppliments, avem un lanţ de retail cu 15 magazine fizice şi o platformă online.

Deşi în România consumul este mult mai mic faţă de ţările din Vestul Europei precum italia şi Germania, există un trend de conştientizare în rândul consumatorilor privind sănătate lor, prin urmare consumul este în creştere, a spus Lucia Costea – Co-founder & CEO Secom® Healthcare Group în cadrul Coferinţei ZF/iBanFirst Regional Business Summit, ediţia a II-a.

“Piaţa creşte în continuare ca valoare. Comparativ cu ţările din Vestul Europei, consumul din România este mult mai mic. De exemplu, consumul este de 20 de ori mai mic decât în Italia şi de 6 ori mai mic decât în Germania. Este un trend privind consumatorii care sunt mai conştienţi privind sănătatea lor, prin urmare consumul este în creştere.”

Ce a mai spus Lucia Costea – Co-founder & CEO Secom® Healthcare Group:

Secom este o companie antreprenorială română care şi-a început activitatea în zona de suplimente de diete în 2004, acum 20 de ani, iar acum suntem lideri de servicii medicale de integritate şi soluţii în România. Obiectivul nostru este de a ajuta oamenii să îşi îmbunătăţească sănătatea şi bunăstarea prin produse inovative şi calitative. Astăzi avem două divizii. Prima divizie este reprezentată exclusiv pe piaţa din România Top American Brands of Food Suppliments, avem un lanţ de retail cu 15 magazine fizice şi o platformă online. De asemenea, avem propriul nostru brand Good Routine lansat în 2020, iar pe acesta vrem să îl extindem inteernaţional.

Suntem o companie de 35 mil. euro, cu 200 de oameni. Din 2004 avem o creştere consolidată anuală de 35%. În 2022 a fost al doilea an în care am reuşit să avem cea mai mare rată de retenţie de 72%.

Good Routine este brandul nostru. L-am lansat în 2020 şi începând cu 2021 l-am prezentat internaţional. În mai puţin de un an am reuşit să ajungem la nivel internaţional şi avem deja un partener în Islanda. Din punctul nostru de vedere, pertenerii reprezintă un factor important privind extinderea internaţională. Cred că acum nu este contextual portrivit pentru extinderea internaţională, dar suntem antreprenori suntem persistenţi, agili şi ne adaptăm şi cu siguranţă vom reuşi pe termen mediu şi lung.

Cred că este o investiţie pe termen mediu. Vrem să facem brandul nostru vizibil pe piaţa internaţională. Am fost de trei ori în Geneva, în toamnă mergem în Asia, anul viitor mergem în Orientul Mijlociu.

Polonia cred că este cea mai dificilă piaţă pentru că piaţa este destul de scăzută ca preţ, iar noi jucăm pe zona premium. Polonia este o piaţă competitivă, iar lanţurile farmaceutice au propriile branduri.

Mai sus regasiți o reprezentare vizuală a conținutului articolului, o clasificare automată și un sumar al acestuia! Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (www.zf.ro).

Accesați aici articolul integral !

Fluxuri de știri

Articole recomandate

- Advertisement -dezvoltare afacere

Ultimele articole

Alege-ți fluxurile de informații!

Gratis!

 + Promovează-ți compania și oferta sa!